ALT GÖBEK NASIL ERİR?


Genetik yatkınlığa bağlı olarak kişilerin vücutlarında ağırlıklı olarak yağ depoladıkları yerler farklılık gösterebilir. En çok şikayet edilen yerlerin başında insanların "alt göbek" diye tabir ettiği yer bulunur. Burada bulunan yağ hücrelerini yok etmek için binlerce mekik çekmek anlamsızdır. Örneğin yapılan bir araştırmada katılımcılara 5 hafta süresince haftanın 6 günü karın kası antrenmanı yaptırıldı. Bu sürecin sonucunda karın yağ hacimlerinde bir değişim gözlemlenmedi. Dolayısıyla Instagram ve Youtube sayfalarında bolca gördüğümüz "Alt göbeği götüren 2 hareket" veya "1 haftada alt göbekten kurtulun" başlıklı videolar birer aldatmacadan ibarettir. Bu videolarda gördüğünüz hareketleri tek başınıza doğru formda yapma şansınız düşüktür ve kendinizi sakatlama ihtimaliniz yüksektir. Zaten gördüğünüz hareketler sizin spor ve sakatlık geçmişiniz dikkate alınarak size özel olarak hazırlanmış bir programın ürünü değildir.

Siz hareketleri en doğru formlarda yapsanız bile bir başka önemli tehlike bu programların tamamlayıcı özellikte olmayıp agonist ve antagonist kasları doğru bir şekilde çalıştırmamasıdır. Örneğin siz "alt göbek" bölgeniz erisin diye yalnızca karın kası egzersizlerinden oluşan bir programı sürekli olarak takip eder, bunun dışında kalça, bel, sırt gibi bölgeleri çalışmazsanız bir süre sonra karın kaslarınızın gerilip kısalması sonucunda vücudunuzda kifotik duruş gibi postürel bozulmalar görebilirsiniz.

Sonuç olarak;
Sizler istediğiniz kadar karın kası egzersizi yapın, düzenli ve istikrarlı bir kalori açığı oluşturmadıkça karın kaslarınız daha görünür hale gelmeyecektir. Karın kası egzersizleri karın kasınızı kuvvetlendirmekle birlikte kaslarınızın küçük bir miktar hacim kazanmasını sağlayabilir  ancak görünür hale gelmesi ve "alt göbeğinizden" kurtulmanız için kalori açığı bırakmak şarttır. Bu kalori açığını yaptığınız antrenmanlarla destekleyebilirsiniz ama günün sonunda o meşhur söz doğruluğunu koruyacaktır: "Karın kası mutfakta yapılır."  Karın kaslarının görünür hale gelmesi için gereken yağ oranı hakkındaki yaygın görüş; kadınlarda %18 ve altı erkeklerde ise %14 ve altı yağ oranına sahip kişilerin daha belirgin kaslara sahip olacağıdır.

PEKİ BİZ NEDEN KARIN KASI EGZERSİZLERİ YAPIYORUZ?
Vücudumuzun core (merkez) bölgesi alt ve üst ekstremite arasındaki iletişimi sağlar. Dolayısıyla yaptığımız her türlü fiziksel aktivitede merkez bölgemizden destek alırız ve karın kasları da core bölgenin önemli bir parçasıdır. Profesyonel bir futbolcuyu ele alırsak topa kafa vurmak için zıplarken de, sert bir şut çekerken de core bölgesinden destek alır.  İster sedanter bir birey ister profesyonel bir sporcu olun güçlü karın kasları, güçlü core bölge sizin yaptığınız her türlü fiziksel aktiviteyi daha rahat ve daha etkili yapmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden doğru bir programla karın kaslarını kuvvetlendirmek önemlidir.

NOT: Spor bilimi sürekli gelişen bir alandır. Mevcut araştırmalar ve kişisel deneyimlerim sonucunda 29 Aralık 2022 itibariyle görüşlerim bu yöndedir. Yeni deneyler yapılıp, yeni araştırma sonuçları yayınlandıkça burada yazılan şeylerin aksi iddia edilebilir.

FEHİM SERÇE